Olukorra teeb keeruliseks see, et viibime pidevalt kahes erinevad kliimas : Õues -5 kuni -15 või mine tea, mis õudus, ning autos +5 kuni 15. Sellist riietust, mis kummalgi juhul sobiks, on suht rakse leida. Aga panen siia listi, mis võiks olemas olla.
Seega:
1) Soe pesu. Soovitavalt kaks paari. Mine tea, mis ühega juhtub.
2) Soojad sokid. Kogus maitse järgi.
3) Soojad saapad. Soovitavalt veekindlad, et saabastel sulav lumi jalatseid märjaks ei teeks. Kui spets külmakaid pole, siis käivad ka tavalised saapad, millele on vaja kindlasti sisse panna tallad. Tallad hoiavad ära maast tuleva külma. Ja korraliku sokiga töötab selline lahendus väga hästi. Väikese või liiga paraja saapaga hakkab külm.
4) Crocksid või mingid plätud. Soojade saabastega autos istudes hauduvad jalad kohe ära ja peale seda hauduvad ka ülejäänud autosolijad. Plätu võiks olla selline, millega saab vajadusel ka autost välja astuda. Pissile siis või niisama väike/kiire käik.
5) Soe jope, mis tuult ja vihma peab. Sulekas on ennast sellistes oludes väga õigustanud. Kitsas jope ei tööta – kohe hakkab külm.
6) Fliis või soe dressikas. Asi, mida sooja pesu peal ja jope all hoida. Autos pole mõtet jopega istuda. (Sama haudumise teema, mis saabastega)
7) Müts. Soovitavalt selline, mis kõrvad varjab ja lõua alt kinni saaks tõmmata. Tuulega on väljas õudne olla.
8) Kindad. Soovitavalt kaks paari. Mingid väga soojad (saab ka ehitusriiete poest) ning õhemad sõrmikud. Käpikuga on suht võimatu võileiba teha jne.
9) Buff , mingi sall või näomask. Saab tuule ja tuisuga näo ette tõmmata. Suures külmas külmub Buff näo külge kinni. Eriline killer habemikele. Valus ja hirmus. Seega, sellise ilma jaoks on ikkagi näomaski vaja.
10) Püksid. Nendega on kõige keerulisem. Kui võtta paksud, siis hakkab autos palav. Neid on ebamugav ka pidevalt jalast ära kiskuda ja jalga panna. Koorikud töötavad sooja pesu peal üllatavalt hästi, aga on kallid. Seega peab iga mees siin ise vaatama, kuidas hea on. Lumelaua- või suusapüksid on ka head, neil on enamasti õhutusavad sees. Tunked töötavad ka. Ükskõik mis, aga tuult võiks pidada. Ja kui õhukesed võtta, siis soojad kindlasti kaasa. Mine tea, mis juhtub. Minul olid sooja pesu peal RedFox’i koorikud ja kui midagi oleks nässu läinud, siis torkaks sinna ka tsiklipükste sooja voordi alla. Seekord käisin Fjällräveni Barents talvepükstega ja need töötasid imeliselt. Tagavara püksid võtan vast ikka.
11) Säärised. Soojast saapast pole kasu kui hange astudes lumi ülevalt sisse tuleb. Osadel pükstel on see lumeääris juba sees. Siis on timm. Vähem vedada. Kui sääriseid ei taha, siis mõtle ise mingi võimalus välja, kuidas lumes sumades lumi saapasse ei pääseks.
12) Pealamp. Ükskõik milline või kui kallis.
13) Söögi ja joogiriistad.
14) Soe magamiskott. Mittesulekotiga on jama palju vähem. Aga ruumi võtab rohkem.
15) Lebo. Osadel on kindlasti pehmed asemed autos. Siis pole lebo vaja.
16) Hügieenitarbed. Keha pesemiseks on kõige paremad kõige tavalisemad… need niisked nö. beebisalfakad. Peseb hästi.
17) ….
*) Võtke magamiskotis magamiseks kaasa villased sokid või kui need ei meeldi, siis mingid muud lihtsasti jalga käivad soojad sokid. Kui jalad on soojad, on ka keha soe. Ja päeval jalas olnud sokiga ei ole mõtet öösel magada. Roni kotti ja vaheta sokid ära. Teised jätta kotti sooja. Siis on neid mõnus hommikul jalga panna. Niimoodi pikeneb soki eluiga veelgi.
*) Külmades tingimustes magades on hea ka pea soojas hoida. Jäta ööseks mingi õhem müts pähe, et pea higistama ei hakkaks. Ja ilma nokata mütsiga on parem magada
Ehk siis: kuivad jalad = soojad jalad = soe keha. Ja kõige rohkem kehasoojust eritub peast. Seega müts pähe!
Midagi on kindasti veel, aga praegu ei tule meelde.
Kõike pole vaja osta. Paljusid asju saab tuttavatelt laenata. Näiteks loodusfotograafidel ja jahimeestel on kuhjades sooja varustust.
Veel kogunenud tarkust:
Kui suve reisile kipub ka mägesid ette jääma, siis magamiskott võiks ikkagi 0-kraadise comfordiga olla. Mägedes läheb öösel külmaks.