Indias tunneb Royal Enfieldi juba kaugelt ära. Isegi siis, kui seda veel palja silmaga näha pole. Enfieldi ühesilindrilise õõnes podin kostub muu liiklusfooni ning lõppematu signaalitamise taustalt sama hästi kõrva, kui Harley Davidsoni madal mürin peaaegu kõikides maailma riikides.
Harrikaid olen siin vaid Delhis kohanud ning neidki oli kokku viis, kuid selle eest on siin muljetavaldavalt palju Royal Enfielde ja kui uskuda kohalikke entusiaste, siis on India Enfieldi jaoks ka üks suurimaid turgusid. Kohaliku turu kasuks räägivad siinsed 1,2 miljardit potensiaalset kundet, asjalik valik, mis pidi koosnema kuuest mudelist ning 2000 dollarine stardihind. See on aga mõnus ja erakordselt ahvatlev seiklusmatka-retsept – Royal Enfieldiga läbi India. Huhh… Ja vot, see sundiski praegu kirjutama.
Tsikkel ise on kui ajakapsel, killuke vanade heade aegade hõngu, mille ajalugu sai alguse Suurbritannias aastal 1890. Royal Enfield on kodumaise maaletooja kodulehe andmetel kõige kauem tegutsenud mootorrattatootja. Ratta ostmine on tehtud võimalikult lihtsaks – tehniline osa on Royal Enfieldi ratastel ühtne, valida tuleb vaid endale sobiv ajastu – kui selleks on viiekümnendad, siis Classic, kui kuuekümnendad, siis Sixty-5. Kui kroom paneb silma särama, siis seda leidub veidi rohkem De Luxe versioonis. Loomulikult ei saa nimekirjast välja jätta juba eelpool mainitud Bullet 500‘t, uut Continental GT‘d, Thunderbird 500‘t ja Enfieldi enduurokat Himalayan‘it. Kõik rattad on varustatud 500-kuubikulise ühesilindrilise mootoriga, hobujõude on 22. Koostöös viiekäigulise käigukastiga peaks sellest piisama 125km/h tippkiiruse saavutamiseks.
Esimene, esirattale paigutatud mootoriga Royal Enfieldi mootorratas veeres tänavaile 1901. aastal. Royal Enfieldid on oma võimeid tõestanud, mitte ainult tänavatel, vaid ka lahingutes, teenides sõdureid laitmatult ka karmides kõrbetingimustes. Kõige populaarsem Royal Enfieldi mudel – Bullet 500 – on säilitanud 1950-ndatest pärineva autentse välimuse ning on üks väheseid mootorrattaid, mille raam tehakse üksnes metallkomponentidest. Lisaks sellele on Bullet 500 kõige kauem järjepidevalt tootmises olnud mootorratas maailmas.
Praegu müüakse legendaarseid Royal Enfieldi mootorrattaid enam kui 30 riigis üle maailma, kaasa arvatud Eestis. Üle maailma müüakse aastas umbes 70 000 tsiklit. Kihutamiseks ei osta Royal Enfieldi vist mitte keegi, pigem paeluvad ainulaadsuse väärtus, stiilne välimus ja kaubamärgi ajalugu.
Siinkohal tuleb omale tuhka pähe raputada ning tõdeda, et mingil mõneti arusaamatul põhjusel on Royal Enfield mul veel proovimata. Ei teagi täpselt, kuidas niimoodi on läinud. Poes on neid nähtud ning linnaliikluses kohatud ratastele vaatan enamasti nii kaua järele, kui kael kannatab… Aga vemmeldama lõi alles nüüd… kui nad on kõikjal mu ümber. Ja näed, tahtsin ainult paar pilti panna ja mõned laused kirjutada, aga tuli hoopis selline jutt… Mõnusad rattad on…
Ajalulugu, osa teksti ja muud tehnilised faktid: Royal Enfield Estonia, Motokeskus